Oceń nas

Oceń nas!

Otwórz...

Zarządzanie domowym budżetem

Podstawy zarządzania domowym budżetem, to coś z czym powinien się zaznajomić każdy, kto prowadzi gospodarstwo domowe. Oprócz kontroli nad wydatkami, a także możliwości odłożenia oszczędności, domowy budżet daje poczucie bezpieczeństwa. Jego planowanie wcale nie musi być trudne i skomplikowane, czasem wystarczy kilka prostych kroków.

Przed rozpoczęciem planowania budżetu warto dowiedzieć się, gdzie uciekają pieniądze. Poświęć miesiąc, albo nawet więcej na zgromadzenie paragonów za wszystkie zakupy, lub przejrzenie historii płatności kartą, aby zorientować się na co wydajesz pieniądze. Wystarczy długopis, kartka i kalkulator. Podziel wydatki na kilka kategorii, na przykład: rachunki, kredyty, jedzenie, chemia gospodarcza, ubrania, samochód, rozrywka… Zapisz ile miesięcznie wydajesz na każdą z kategorii.

Łatwiej zorientować się ile możesz wydać, kiedy wiesz ile zarabiasz. Zsumuj wszystkie przychody, aby wiedzieć ile pieniędzy miesięcznie masz do dyspozycji. Teraz wróć na moment do wydatków i zastanów się, w których z kategorii możesz je ograniczyć. Może zamiast codziennie kupować żywność w małym osiedlowym sklepiku, lepiej zrobić tygodniowe zakupy w markecie, gdzie ceny są niższe? Albo zamiast wydawać codziennie 5zł na kawę w drodze do pracy, lepiej kupić sobie termos i samemu zrobić kawę w domu? Przeanalizuj paragony i napisz maksymalną kwotę pieniędzy, jaką chciałabyś wydawać miesięcznie na każdą z kategorii. Pamiętaj aby uwzględnić kategorię na dodatkowe wydatki, które ciężko przewidzieć (np. leki lub naprawa samochodu). Napisz także kwotę jaką chciałabyś miesięcznie odłożyć.

Oszczędności dobrze jest przelewać na osobne konto (najlepiej z oprocentowaniem) zaraz po wypłacie, wówczas trudniej będzie Ci je wydać, skoro nie masz do nich stałego dostępu. Stałe odkładanie pewnej sumy pieniędzy umożliwi też stworzenie „poduszki finansowej”, która pozwoli Ci pokryć nieoczekiwane wydatki – to takie pieniądze na czarną godzinę.

Kiedy nabierzesz wprawy w planowaniu miesięcznego budżetu możesz zacząć planować budżet roczny. Każdy miesiąc jest przecież inny i pociąga za sobą inne wydatki. Dobrym przykładem są tutaj Święta Bożego Narodzenia, kiedy ludzie wydają więcej na jedzenie, prezenty, ozdoby. Łatwiej będzie odkładać co miesiąc 50zł niż jednorazowo znaleźć 500zł.

Najważniejsze to się nie poddawać. Nawet wielkie głowy tego państwa mają problem z planowaniem budżetu. Na początku możesz mieć trudności, aby mieścić się w ustalonych kwotach i rezygnować z nawyków, ale z czasem nabierzesz wprawy. Pomóc w tym mogą Ci tez niektóre strony internetowe:

Ceneo.pl – najpopularniejsza porównywarka cenowa w Polsce, na której nie tylko znajdziesz informację gdzie najtaniej w Internecie kupić produkt, ale też przeczytasz opinie na jego temat.
Picodi – międzynarodowy serwis internetowy, na którym znajdziesz aktualne promocje w sklepach i kody rabatowe.
Rankomat – internetowa porównywarka ubezpieczeń. Szczególnie przydatna, kiedy potrzebujesz ubezpieczyć samochód, nieruchomość lub podróż.
PanWybierak – polska porównywarka usług telekomunikacyjnych. Zanim podpiszesz lub przedłużysz umowę o telefon, internet czy telewizję, warto zorientować się czy inny operator nie oferuje lepszych cen.

Samodoskonalenie

Kursy, szkolenia, wolontariat, jak się przebranżowić, jak się zmobilizować do działania?

Praca

Poszukiwanie pracy, rozmowa kwalifikacyjna, tworzenie CV, jak założyć firmę.