Oceń nas

Oceń nas!

Otwórz...

Zarządzaj efektywnie własnym czasem 

Niestety doba nie jest z gumy – wszyscy żyjemy według rytmu 24 godzin, które musimy podzielić na pracę, obowiązki domowe, zobowiązania rodzinne, sen… A gdzie w tym wszystkim jeszcze jakiś samorozwój albo chociażby chwila, aby przeczytać ulubioną książkę. Kiedy brakuje na wszystko czasu, a dzień wydaje się zbyt chaotyczny, wówczas warto sięgnąć po narzędzia, które ułatwią nam zarządzanie własnym czasem i pozwolą podzielić dobę nie tylko tak, aby dopełnić wszystkich obowiązków i się wyspać, ale też znaleźć chwilę dla siebie.

Kalendarz

Może być papierowy lub w formie aplikacji – wedle preferencji. Warto zapisywać w nim przynajmniej najważniejsze spotkania i terminy, jak chociażby wizyty u lekarza. Nie tylko ułatwia pilnowanie dat, ale też pozwala spojrzeć w szerszej perspektywy na cały tydzień – który dzień jest bardziej pracowity, a który lżejszy. Z taką wiedzą łatwiej podjąć decyzję, gdzie dopisać kolejne zadania.

Notatki

Już samo zapisanie pewnych rzeczy pozwala odciążyć głowę i lepiej rozplanować dzień. Na rynku istnieje wiele darmowych aplikacji do notowania. Szczególnie warte uwagi są Evernote i Google Keep, ponieważ umożliwiają dostęp do zapisanych treści nie tylko z pozycji telefonu, ale także komputera. Notatki można segregować w tematy, a także w prosty sposób udostępniać innym. Sprawdzą się zarówno przy tworzeniu listy zakupów, jak i do dłuższych zapisków.

Listy zadań

Dobry będzie chociażby wspomniany Google Keep, ale też dedykowane aplikacje takie jak Trello lub Nozbe. Kartka i długopis też się sprawdzą. Listy zadań mają ten plus, że odhaczanie lub skreślanie wykonanych czynności daje poczucie satysfakcji i motywuje do dalszego działania.

Priorytety

Podzielenie zadań na bardziej i mniej ważne pozwala ustalić priorytety. Warto w pierwszej kolejności zabrać się za zadania najważniejsze i najtrudniejsze. W przeciwnym razie, jeżeli najpierw uwaga skupia się na błahostkach, na koniec brakuje czasu i sił, aby załatwić sprawy naprawdę ważne.

Technika pomodoro

To bardzo prosta technika zarządzania czasem, którą można stosować nawet do najprostszych zadań. Twórcą tej techniki jest Włoch, a nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. I tylko tyle jest potrzebne – czasomierz, może być w telefonie. Ustawiamy odliczanie na 25 minut i przez ten czas pracujemy nad zadaniem w pełnym skupieniu – ważne aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, najlepiej jeżeli uda się wybrane zadanie ukończyć. Po upływie 25 minut czas na 5 minut przerwy, chwilę relaksu i odpoczynku. I znowu 25 minut pracy– 5 minut przerwy. Po czterech takich cyklach warto zrobić dłuższą przerwę. Taki podział pracy pozwala efektywniej wykonywać zadania.

Gdzie ucieka czas?

Nawet przy wdrożeniu wspomnianych narzędzi i technik, niekiedy czas ucieka zupełnie nieświadomie – wówczas warto poszukać przyczyn. RescueTime to aplikacja do monitorowania własnej aktywności w Internecie, który jest chyba największym złodziejem czasu. Pozwala sprawdzić, które strony zabierają nam najwięcej cennych minut. Aplikacja umożliwia także ustalenie alarmu z powiadomieniem, że dana aktywność trwa dłużej niż zaplanowaliśmy.

Samodoskonalenie

Kursy, szkolenia, wolontariat, jak się przebranżowić, jak się zmobilizować do działania?

Praca

Poszukiwanie pracy, rozmowa kwalifikacyjna, tworzenie CV, jak założyć firmę.

Wymiana idei

Inspiracje, porady, opinie.