Oceń nas

Oceń nas!

Otwórz...

Jak założyć firmę 

Firma – marzenie dla jednych, konieczność dla drugich. Często przed jaj założeniem powstrzymuje nas myśl, że jest to skomplikowana i długotrwała rzecz. Wizja piętrzących się formalności i kolejek w urzędach potrafi skutecznie zniechęcić. Okazuje się jednak, że w praktyce czynność ta jest prosta i mało kłopotliwa.

Forma działalności

Zanim podejmiemy się założenia firmy, musimy zastanowić się nad tym, jaka forma działalności będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Polskie prawo oferuje sporo możliwości wyboru: zaczynając od najprostszej jednoosobowej działalności gospodarczej, przez spółkę cywilną, spółki osobowe, a kończąc na spółkach kapitałowych.
Początkujący przedsiębiorcy najczęściej decydują się na którąś z dwóch pierwszych form, czyli jednoosobową działalność lub spółkę cywilną i dlatego będziemy się nimi zajmować w tym miejscu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to firma prowadzona przez jednego przedsiębiorcę / właściciela. W zasadzie jedynym wymogiem podczas zakładania tej formy działalności jest wymóg pełnoletności oraz obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Prowadzenie jednoosobowej działalności umożliwia przedsiębiorcy sprawowanie pełnej kontroli nad firmą, kierunkiem jej rozwoju itd. Oznacza to jednak również, że jest on całkowicie odpowiedzialny za przedsiębiorstwo, co może skutkować tym, że wraz z rozwojem biznesu, przedsiębiorca będzie miał coraz mniej czasu na życie prywatne. Całkowita odpowiedzialność dotyczy także zobowiązań prawnych firmy, za które jej właściciel odpowiada całym majątkiem.
Atutem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że do chwili, gdy obroty firmy w danym roku nie przekroczą kwoty 2 000 000 Euro, jej właściciel może prowadzić jedynie uproszczoną rachunkowość w postaci określonych ewidencji. W zależności od formy opodatkowania, będzie to podatkowa księga przychodów i rozchodów albo ewidencja przychodów. Mogą one być prowadzone w formie papierowej lub cyfrowej, za pomocą jednego z wielu dostępnych na rynku programów.
Dodatkowo, przedsiębiorca, który dopiero zaczyna przygodę z własną firmą, może skorzystać z różnych ulg, np. tzw. „małego zusu”.

Spółka cywilna

Spółka cywilna w praktyce różni się od jednoosobowej działalności gospodarczej tym, że ma więcej właścicieli. Choć żaden z nich nie posiada pełni władzy, to plusem jest rozłożenie odpowiedzialności pomiędzy kilkoma osobami, choć i w tym wypadku za zobowiązania odpowiadają oni własnym majątkiem. Spółka cywilna to świetny sposób na biznes rodzinny lub dla grupki dobrze znających się – i ufających sobie – ludzi.
Spółki cywilne również korzystają z ulg i uproszczonej rachunkowości.

Jak założyć firmę – formalności

Założenie firmy jest proste, można to zrobić nawet przez Internet, bez wychodzenia z domu. Większości formalności dopełnia się za pomocą formularza CEIDG-1. Tam przedsiębiorca podaje dane swoje i firmy oraz wybiera formę opodatkowania. Oprócz tego druk ten pełni dodatkowe funkcje:

    wniosek o wpis do REGON,

    zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP,

    oświadczenie o wyborze formy opodatkowania,

    zgłoszenie albo zmianę zgłoszenia płatnika składek ZUS,

    oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

W przypadku spółki cywilnej, CEIDG-1 powinien złożyć indywidualnie każdy ze wspólników. Można to zrobić przez Internet (https://prod.ceidg.gov.pl), przy czym będzie to wymagało posiadania podpisu cyfrowego. Jest również opcja wydrukowania wypełnionego formularza i osobistego złożenia go w urzędzie gminy.
Zarejestrowanie formularza CEIDG-1 w systemie jest równoznaczne z zarejestrowaniem firmy, ale trzeba pamiętać, że należy jeszcze dopełnić formalności w urzędzie skarbowym i ZUS. Urząd skarbowy wymaga dokonania rejestracji jako płatnik VAT. W tym celu składa się tam formularz VAT-R. ZUS wymaga złożenia formularza ZUS ZUA lub ZZA. Można to zrobić w chwili składania druku CEIDG i wtedy wizyta w siedzibie ZUS nie jest konieczna.

Jak widzimy, założenie firmy jest proste, a formalności nie jest wcale tak dużo, jak można było się spodziewać!

Samodoskonalenie

Kursy, szkolenia, wolontariat, jak się przebranżowić, jak się zmobilizować do działania?

Poza pracą

Prawo konsumenta, zarządzanie domowym budżetem, zdrowe życie.