Oceń nas

Oceń nas!

Otwórz...

Jak lepiej szukać informacji w Internecie? 

Ciągłe aktualizacje systemu operacyjnego na komputerze, nowa wersja Androida czy IOS na komórce, czy nawet zwykła „złośliwość rzeczy martwych” i odmowa współpracy telewizora – to codzienne problemy z jakimi nierzadko wszyscy musimy się mierzyć. W takich momentach warto zastanowić się czy od razu niezbędne jest wzywanie pomocy i korzystanie z usług fachowców. Rozwiązaniem, które pomoże zaoszczędzić finanse a często i czas jest odnalezienie wskazówek w Internecie.

Efektywne przeszukiwanie zasobów cybersieci wymaga jednak nieco wprawy. Przed przystąpieniem do tego procesu warto poznać zasady działania wyszukiwarek internetowych.

Wśród wyszukiwarek internetowych warto wyróżnić 3 największe: google, bing, yahoo. Każda z nich oferuje bogatą bazę stron. Ze względu na różne algorytmy poszukiwania i wyświetlania wyników warto spróbować wpisania danej frazy w co najmniej dwóch z nich.

Po wyborze wyszukiwarki, następnej kolejności warto zastanowić się w jaki sposób sformułować szukaną frazę. Warto formułować problem jak najprościej korzystając z niewielkiej liczby wyrazów i prostych pytań. Większość wyszukiwarek posiada opcję autouzupełniania i autokorekty a nawet sugeruje poprawne frazy po wpisaniu błędnych. Jednak często mimo dokładnego opisu problemu pojawiające się wyniki nie są dla nas satysfakcjonujące. Co możemy zrobić wówczas?

Poniżej przedstawimy kilka „trików”, które mogą znacząco skrócić czas niezbędny do znalezienia właściwych informacji – przy wykorzystaniu najpopularniejszej wyszukiwarki treści – google. Wszystkie sprowadzają się do stosowania odpowiednich znaczników wpisywanych razem z tekstem w pole wyszukiwania.

Znacznik do wprowadzenia w polu wyszukiwania

Funkcja

„ ”

Umożliwia wyszukanie dokładnej frazy (np. fragment wiersza, piosenki)

+ –

Umożliwia określenie słowa, które musi wystąpić / takiego, które nie może się pojawić

allinurl:

Umożliwia zawężenie wyników do adresów www zawierających daną frazę w nazwie

related:

Umożliwia wyszukiwanie podobnych serwisów

site:

Umożliwia wyszukiwanie stron z określoną domeną

*

Pozwoli zastąpić słowo, którego nie pamiętamy w poszukiwanej frazie

#

Umożliwia znajdywanie treści oznaczonych wyszukiwanym hasztagiem

Umożliwia wyszukiwanie treści w zakresie dat (kropki należy wstawić pomiędzy dwie daty)

filetype:

Umożliwia znalezienie konkretnych typów plików

Warto pamiętać, że po wyświetleniu wyników wyszukiwania możemy zmienić wpisywaną frazę np. zaznaczyć „minusem” słowa, które nie chcemy by pojawiały się w ramach oferowanych rezultatów. Gdy szukamy konkretnej instrukcji obsługi danego urządzenia wówczas warto rozważyć skorzystanie z wyszukiwania typu plików pdf (jest to najbardziej popularny format zapisu instrukcji w wersji elektronicznej).

Polecamy także zapoznać się z dodatkowymi poradami przedstawionymi przez samych twórców Google.

Samodoskonalenie

Kursy, szkolenia, wolontariat, jak się przebranżowić, jak się zmobilizować do działania?

Praca

Poszukiwanie pracy, rozmowa kwalifikacyjna, tworzenie CV, jak założyć firmę.

Wymiana idei

Inspiracje, porady, opinie.